OKTOBAR
Desanka Desa Glišić (1911 — 1991) bila je prva srpska karikaturistkinja, slikarka, scenografkinja i novinarka. Kraljevsku umetničku školu u Beogradu završila je kod profesora Milovanovića, a usavršavala se i kod Bete Vukanović. Svoju prvu karikaturu prodala je 4. oktobra 1931. godine tokom izložbe studentskih radova u Paviljonu Cvijete Zuzorić, a karijeru karikaturistkinje započinje u listu Trgovački glasnik 1934. godine. Ubrzo se zapošljava u listu Vreme, ali se u njemu kratko zadržava. Do Drugog svetskog rata radi u Ošišanom ježu, a karikature povremeno izrađuje i za Politiku. Za vreme Drugog svetskog rata preselila se sa suprugom u Kragujevac, gde je svedočila stradanju đaka u Šumaricama. Nakon rata, kratko je angažovana kao scenografkinja Narodnog pozorišta u Kragujevcu, a potom se vraća u redakciju Ježa (naziv lista je promenjen). Tokom karijere razvila je nekoliko stalnih likova u svojim karikaturama, među kojima se izdvajaju Mica i Cica, Perka Farmerka i Dara Nijagara, sa kojom je kod publike imala najviše uspeha. Karikaturisala je uticajne ličnosti svog vremena, poput Franciska Franka, Hajla Selasija, Nila Armstronga, Če Gevare, Nevila Čemberlena.
Marija Bursać (1920 — 1943) bila je učesnica Narodnooslobodilačke borbe i prva jugoslovenska i srpska narodna heroina. Budući iz siromašne, zemljoradničke porodice, nije se obrazovala. Ugledajući se na braću, samostalno je naučila da čita i piše. Učestvovala je u akcijama Narodnooslobodilačkog pokreta u Bosanskoj krajini jula 1941. godine, a u septembru je primljena u Savez komunističke omladine Jugoslavije. Već naredne godine učlanila se u Komunističku partiju Jugoslavije. 1942. godine postavljena je za političkog komesara čete u Prvoj krajiškoj omladinskoj brigadi, a 1943. radila je kao bolničarka. Ranjena je u blizini sela Prkosa prilikom juriša na nemačko-ustaško uporište, od čega je nekoliko dana kasnije i preminula. 15. oktobra 1943. godine proglašena je za prvu narodnu heroinu Jugoslavije.
NAPOMENA
Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca prešla je na gregorijansko računanje vremena 28. januara (odnosno, 15. januara po julijanskom kalendaru) 1919. godine. Pre ovog datuma, među srpskim stanovništvom, kako u Srbiji tako i van nje, korišćen je uglavnom julijasnki kalendar. Budući da su odstupanja brojna i uslovljena različitim društveno-istorijskim okolnostima, opredelili smo se da datume navodimo kako su zapisani u izvornicima.